Hotel Rwanda

Koprodukční film Velké Británie, USA, Itálie a Jihoafrické republiky Hotel Rwannda má hodnocení na československé filmové databázi neuvěřitelných 87 % a patří mezi nejlepší filmy všech dob.
Je to ovšem více než jen film. Jedná se o příběh skutečného muže. Muže, který se snaží pomáhat v době, která pomoci rozhodně nepřála.
vlajka Rwandy
V devadesátých letech dvacátého století vypukla ve Rwandě strašná válka. Válka o to strašnější, že se jednalo o válku občanskou mezi kmeny Hutu a Tutsii. Válku, která udělala z rodinných příslušníků nepřátele na život a na smrt. Celý svět včetně OSN selhal a s pomocí novinářů sledoval jeden z nejstrašnějších pogromů druhé poloviny dvacátého století.
 

Paul Rusesabagina

Paul Rusesabagina je ředitelem luxusního hotelu. Je zvyklý na to věnovat se především bohatým hostům z ciziny. Ovšem ve chvílích největší humanitární krize v zemi otevírá dveře luxusního hotelu uprchlíkům a neptá se, zda je člen Hutu nebo Tutsii. Zachránil neuvěřitelné množství 1268 lidí díky svému nadání dokonale vyjednávat i s nepřítelem.
smutný černoch
Sám však zažíval pocity hlubokého zoufalství a vzteku, že celý svět selhal a jen tiše přihlížel. Pokud Vám příběh tohoto muže evokuje tak trochu příběh černošského Oskara Schindlera, určitě nejste úplně mimo.

Film je neuvěřitelně autentický, syrový a i když se jedná jen o film, nastavuje zrcadlo hrozné občanské válce.